Komparativna analiza različitih terapijskih procedura gingivitisa

Autori: Vukašin Voštinić1,  Natalija Garić1
Mentor: Prof. dr Ljiljana Kesić2

1Medicinski fakultet Univerziteta u Nišu; 2Klinika za stomatologiju-Oralna medicina i parodontologija;

SAŽETAK

Gingivitis predstavlja inflamaciju gingive i javlja se kao odgovor na akumulaciju oralnih bakterija lokalizovanih u gingivalnom sulkusu. Bazična terapija koja podrazumeva uklanjanje oralnog biofilma i faktora koji dovode do retencije dovodi do izlečenja i kontrole gingivitisa.Uz bazičnu terapiju poželjno je i korišćenje dodatnih sredstava, kao što su primena hijaluronske kiseline ili niskoenergetski laser.
Ispitati efikasnost različitih terapijskih metoda primenjenih u tretmanu  gingivita: bazične terapije, bazične terapije sa hijaluronskom kiselinom i bazične terapije sa niskoenergetskim laserom (LLLT).
U ovo istraživanje je uključeno trideset bolesnika sa gingivitisom. Posle uzete anamneze i kliničkog pregleda (koji je podrazumevao određivanje indeksa), ispitanici su podeljeni u tri grupe. Odre]eni su sledeći indeksi za sve bolesnike, pre i posle terapije: plak indeks (PI), indeks krvarenja (SBI) i CPITN.
Istraživanje je obuhvatilo 30 ispitanika, starosti od 21 do 42 godine. Bilo je 13 (43,33%) osoba muškog pola i 17 (56,67%) osoba ženskog pola. Poredeći prosečne vrednosti plak indeksa utvrđeno je da je došlo do smanjenja ovog parametra u svim grupama, s tim da je najveće, statistički značajno smanjenje u grupi ispitanika na bazičnoj terapiji uz korišćenje lasera (p<0,001). Statistički značajno smanjenje prosečne vredosti ovog indeksa ostvareno je i u grupi na bazičnoj terapiji (p<0,04), dok je kod bolesnika na bazičnoj terapiji udruženoj sa primenom hijaluronske kiseline došlo do smanjenja koje nije statistički značajno, mada je blizu granice statističke značajnosti od 0,05 (p=0,0510).Gingivalni indeks je statistički značajno smanjen u sve tri grupe (p<0,001). Prosečne vrednosti CPITN statistički su značajno niže nakon terapije u sve tri grupe ispitanika, s tim da je statistički značajnije smanjenje ostvareno kod ispitanika koji su samo na bazičnoj i bazičnoj terapiji u kombinaciji sa laserom (p<0,001). Statistički značajno smanjenje prosečne vredosti CPITN na bazičnoj terapiji udruženoj sa primenom hijaluronske kiseline je na nivou od p<0,01.
Polazeći od postavljenog cilja istraživanja i primenjene metodologije, može se zaključiti da  su sve tri metode u tretmanu gingivitisa bile veoma efikasne, ali su parametri u trećoj grupi ispitanika tretiranih bazičnom terapijom u kombinaciji sa tretmanom lasera male snage, maksimalno statistički značajni u sva tri parametra (p<0,001).
Ključne reči: Gingivitis, terapijska procedura

Preuzmite Kompletan rad u PDF formatu

 

 

 

 

 

 

 

MEDICINA

RADOVI STUDENATA INTEGRISANIH AKADEMSKIH STUDIJA MEDICINE

STOMATOLOGIJA

RADOVI STUDENATA INTEGRISANIH AKADEMSKIH STUDIJA STOMATOLOGIJE

FARMACIJA

RADOVI STUDENATA INTEGRISANIH AKADEMSKIH STUDIJA FARMACIJE

DOKTORSKE STUDIJE

RADOVI STUDENATA AKADEMSKIH DOKTORSKIH STUDIJA


EDUKATIVNI ČLANCI

EDUKATIVNI ČLANCI PROFESORA I NASTAVNIKA