Komparativna analiza različitih terapijskih procedura gingivitisa
Autori: Vukašin Voštinić1, Natalija Garić1
Mentor: Prof. dr Ljiljana Kesić2
1Medicinski fakultet Univerziteta u Nišu; 2Klinika za stomatologiju-Oralna medicina i parodontologija;
SAŽETAK
Gingivitis predstavlja inflamaciju gingive i javlja se kao odgovor na akumulaciju oralnih bakterija lokalizovanih u gingivalnom sulkusu. Bazična terapija koja podrazumeva uklanjanje oralnog biofilma i faktora koji dovode do retencije dovodi do izlečenja i kontrole gingivitisa.Uz bazičnu terapiju poželjno je i korišćenje dodatnih sredstava, kao što su primena hijaluronske kiseline ili niskoenergetski laser.
Ispitati efikasnost različitih terapijskih metoda primenjenih u tretmanu gingivita: bazične terapije, bazične terapije sa hijaluronskom kiselinom i bazične terapije sa niskoenergetskim laserom (LLLT).
U ovo istraživanje je uključeno trideset bolesnika sa gingivitisom. Posle uzete anamneze i kliničkog pregleda (koji je podrazumevao određivanje indeksa), ispitanici su podeljeni u tri grupe. Odre]eni su sledeći indeksi za sve bolesnike, pre i posle terapije: plak indeks (PI), indeks krvarenja (SBI) i CPITN.
Istraživanje je obuhvatilo 30 ispitanika, starosti od 21 do 42 godine. Bilo je 13 (43,33%) osoba muškog pola i 17 (56,67%) osoba ženskog pola. Poredeći prosečne vrednosti plak indeksa utvrđeno je da je došlo do smanjenja ovog parametra u svim grupama, s tim da je najveće, statistički značajno smanjenje u grupi ispitanika na bazičnoj terapiji uz korišćenje lasera (p<0,001). Statistički značajno smanjenje prosečne vredosti ovog indeksa ostvareno je i u grupi na bazičnoj terapiji (p<0,04), dok je kod bolesnika na bazičnoj terapiji udruženoj sa primenom hijaluronske kiseline došlo do smanjenja koje nije statistički značajno, mada je blizu granice statističke značajnosti od 0,05 (p=0,0510).Gingivalni indeks je statistički značajno smanjen u sve tri grupe (p<0,001). Prosečne vrednosti CPITN statistički su značajno niže nakon terapije u sve tri grupe ispitanika, s tim da je statistički značajnije smanjenje ostvareno kod ispitanika koji su samo na bazičnoj i bazičnoj terapiji u kombinaciji sa laserom (p<0,001). Statistički značajno smanjenje prosečne vredosti CPITN na bazičnoj terapiji udruženoj sa primenom hijaluronske kiseline je na nivou od p<0,01.
Polazeći od postavljenog cilja istraživanja i primenjene metodologije, može se zaključiti da su sve tri metode u tretmanu gingivitisa bile veoma efikasne, ali su parametri u trećoj grupi ispitanika tretiranih bazičnom terapijom u kombinaciji sa tretmanom lasera male snage, maksimalno statistički značajni u sva tri parametra (p<0,001).
Ključne reči: Gingivitis, terapijska procedura
RADOVI STUDENATA INTEGRISANIH AKADEMSKIH STUDIJA MEDICINE
RADOVI STUDENATA INTEGRISANIH AKADEMSKIH STUDIJA STOMATOLOGIJE
RADOVI STUDENATA INTEGRISANIH AKADEMSKIH STUDIJA FARMACIJE
RADOVI STUDENATA AKADEMSKIH DOKTORSKIH STUDIJA
EDUKATIVNI ČLANCI PROFESORA I NASTAVNIKA